Novinka

Znáte nejlepšího lukostřelce ve Slunu?

Znáte nejlepšího lukostřelce ve Slunu?

Přinášíme vám krátký rozhovor s Borisem Gruntorádem a představujeme vám čerstvého mistra České republiky v lukostřelbě (kategorie Holý luk a Družstva). Boris pracuje ve Slunu jako Solution Architect. Členem našeho týmu se stal v roce 2015, kdy se zapojil do prací na metodice Quality assurance.

Borisi, jak ses dostal k lukostřelbě?

Už od dětství jsem byl sportovní typ. Dělal jsem vrcholově vodní lyže, ale ty nejde dělat do nekonečna. K lukostřelbě mě dostal nepřímo můj syn, který si právě tento sport vybral jako svůj koníček. Vždy jsem ho doprovázel na turnaje a čekal při tréninku, až jsem si nakonec jednoho dne řekl, že to vyzkouším. Začal jsem pro radost a chytlo mě to. Po 3 měsících tréninku jsem byl druhý na republice (MČR). Za rok a půl už jsem byl v reprezentaci.

Co tě na lukostřelbě nejvíce baví?

Dobře střílet se dá jen s čistou hlavou a pořád je co zlepšovat. Člověk se dostane na místa, kam by se jinak nepodíval. A hlavně, lukostřelbu můžete dělat i v důchodu :), doufám.

Co rozhoduje při lukostřelbě?

Dobrý výsledek na soutěži v lukostřelbě je skoro z 90 % o hlavě. Člověk v daný moment bojuje sám se sebou, se svými myšlenkami, ale i se soupeři. K tomu samozřejmě musí mít 100 % natrénováno. Lepší luk a vybavení ti zvýší sebevědomí, ale o výsledku rozhodne většinou hlava, někdy i štěstí – vzpomínám si, že před několika lety ve finále MČR byl shodný výsledek, rozstřel 1 šíp, oba jsme trefili 10ku (průměr 4cm na vzdálenost 18m), soupeř měl o 5 mm šíp blíže středu (což je rozdíl v zamíření 0,2 mm). Tímto vyhrál.

Jak se tedy koncetruješ ty?

Člověk musí myslet úplně na něco jiného, mentálně vymést z hlavy to, co tam nepatří. Dost mi pomáhá, když myslím na bílou zeď, představuji si koště, které vymete všechny věci pryč z mé hlavy a promítám si ty nejlepší výstřely z podobných situací.

Jak často trénuješ?

Každý den, cvičení zabere alespoň 45 minut, trénink 1x týdně, kde strávím alespoň 3 hodiny. Podle časových možností nepravidelně střílím doma 10 min až 2 hodiny. Jednou za 14 dní nad Lukostřelbou strávím i celé odpoledne a to většinou o víkendu. Za rok 20 000 až 30 000 výstřelů.

Máš nějaký cíl, turnaj nebo soutěž, kterého bys chtěl dosáhnout?

Chci mít jen dobrý pocit ze střílení, zbytek se dostaví sám.