Novinka

IT v retailu – nové výzvy

IT v retailu – nové výzvy

Nakupovali jste někdy v supermarketu? Vsadíme se, že ano. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jak se zboží dostalo do regálů? Kdo vybírá produkty do akčních letáků? Jak se určuje akční cena? A proč s věrnostní kartičkou získáte vždy nějakou tu slevu? Něco o tom víme. Máme na tom podíl. Lépe řečeno, máme v tom systém, informační systém. Čtěte dál a dozvíte se, jaké výzvy pro IT specialisty přináší využívání informačních technologií v tak dynamickém oboru, jakým je retail, tedy maloobchod.

Naše IT řešení

Dlouhodobě partnersky spolupracujeme s nadnárodní společností Symphony Retail AI. Jejich produkt GOLD, který je určený právě pro retail a Supply Chain Management, jsme implementovali u několika maloobchodních řetězců v České republice i v zahraničí. A protože je každý zákazník jedinečný, byla součástí projektu i rozsáhlá customizace. O implementované systémy se dále staráme, zajišťujeme jejich aktualizaci a vývoj nových funkcí. To klade vysoké nároky na naše specialisty HelpDesku. Kromě tradičních technologií, jako je Oracle, využívají při své práci hlavně znalosti PL/SQL, C, Java, Unix.

Zákazníkům nabízíme také naše vlastní řešení. Vedle stálice OBIS stojí za zmínku nové i rebrandované produkty Promo Architect, BeneKit, GRANDeSHOP a Shelfer. Promo Architekt umožňuje efektivní plánování a řízení promočních akcí po celou dobu jejich trvání. BeneKit je komplexním správcem zákaznických a dodavatelských zpětných bonusů. GRANDeSHOP nabízí moderní způsob e-prodeje optimalizovaný pro B2B trh a velké prodejce. A Shelfer zlepšuje dostupnost zboží na regále propojením obchodníka a dodavatele. Základem těchto produktů jsou moderní technologie velkých hráčů na trhu, jako je Oracle.

Aplikace u zákazníků

Pro lepší pochopení naší práce si ukažme pár příkladů, co se děje u našich zákazníků. Realizovali jsme migraci centrálního systému společnosti Ahold. Jedná se o velký technologický upgrade současného řešení na bázi produktu GOLD Central, které jsme implementovali v minulých letech. U Aholdu probíhá ještě další projekt, a to implementace nového back-office systému. Díky němu mohou zaměstnanci používat nové bezdrátové terminály běžící na OS Android umožňující vykonávat všechny základní operace z prodejních ploch bez nutnosti sedět za počítačem. Globusu jsme pomohli spustit e-shop vinoteka.globus.cz, připravujeme další nový e-shop a dokončujeme implementaci produktu Promo Architekt. Ve společnosti DLC Napajedla modernizujeme systém pro vychystávání zboží ve skladu pomocí hlasové navigace. Zaměstnanci dostávají ze systému hlasové povely do sluchátek, potvrzují je do mikrofonu a systém tyto informace ukládá do skladového systému GOLD Stock. V Makru spolupracujeme na vývoji webových B2B aplikací, které společně rozvíjíme a neustále vylepšujeme. Pomáháme vizualizovat informace v Travel Free. Zde jsme implementovali analytické nástroje umožňující komplexní pohled zejména na promoční akce a nákupní chování zákazníků, včetně vyhodnocení charakteristického chování věrnostních zákazníků.

Jsme aktivní i mimo Českou republiku. Fozzy Group je náš významný ukrajinský zákazník. U této firmy jsme dokončili technologickou migraci (nová verze) centrálního systému GOLD a v současné době pracujeme na migraci distribučních center řízených systémem GOLD. Počátkem října jsme naplno rozjeli projekt MIS Business Inteligence pro slovenský COOP Jednota Galanta. Jedná se o manažerský, reportovací a analytický nástroj, nástavbu existujícího informačního systému, který umožní provádět hlubší analýzy a plánování.

Výzvy do budoucna

Informační technologie jsou pro retail nepostradatelné. Rozšiřování jejich vlivu se odráží i v trendu cloudových řešení. Další znakem “neotřesitelnosti” IT je nárůst prodejů internetových obchodů. E-shopy si ukrojily více než 10% podíl na českém maloobchodu a jejich růst se očekává i v dalších letech. Tradiční velké řetězce se přesouvají do online světa. Menší obchodníci spoléhají na data a analyzují chování svých zákazníků. Blížíme se snad k době, kdy nám k prahu našich dveří donese nákup dron?

Oslovují tě možnosti využití IT v retailu? Tak to jsi jeden z nás. Podívej se na aktuální nabídky spolupráce. A nebo se nám prostě ozvi. Třeba je právě U & SLUNO to pravé místo pro tebe.